Drvna industrija u BiH, Analiza učinka i izvoza

14.02.2023

Drvoprerađivačka industrija BiH je u 2020. godini zapošljavala više od 25.000 radnika. Struktura drvoprerađivačke industrije BiH je relativno nepovoljna, jer postoji najveći broj onih preduzeća koja ostvaruju relativno mali BDV (npr. pilane).

Ukupna prodajna vrijednost svih kategorija proizvoda u 2020. godini iznosila je 1,03 milijarde eura, dok je ukupna vrijednost izvoza iznosila 576 miliona eura. Izvezena vrijednost namještaja je u prosjeku 40% veća od vrijednosti izvezenog drveta i proizvoda od drveta.

Na osnovu ukupne izvezene vrijednosti svih grupa proizvoda, može se zaključiti da su top 5 izvoznih tržišta za BiH u 2020. godini bile Njemačka, Hrvatska, Italija, Srbija i Slovenija. Najvažniji konkurenti na ključnim izvoznim tržištima dolaze iz Poljske, Kine, Njemačke, Italije i Austrije.

Analiza lanca vrijednosti pokazala je da se slabe karike protežu kroz cijeli lanac vrijednosti – na početku lanca je nabavka sirovina, u sredini je nedostatak stručnog kadra, potreba za poboljšanjem proizvodnih procesa, bolje iskorištenje kapaciteta i unapređenje proizvodnih tehnologija, a na kraju lanca je potreba za informacijama o atraktivnim izvoznim tržištima, potencijalnim kupcima i aktuelnim trendovima, uz proaktivno prisustvo na tržištu.

Koncept Krivulje osmijeha (Smile curve) sugerira da se najviše vrijednosti dodaje ili u proizvodnim aktivnostima (razvoj novog koncepta, istraživanje i razvoj) ili u prodajnim aktivnostima (marketing, brendiranje i usluga korisnicima), a to su upravo one funkcije koje su nedovoljno razvijene, ili ne postoje u većini preduzeća za preradu drveta. U oblastima koje utiču na stvaranje dodatne vrijednosti, učinka i konkurentnost kompanija (istraživanje tržišta, razvoj proizvoda, industrijski dizajn, marketing, brendiranje, unapređenje procesa, itd.), konsultantsko tržište je relativno nerazvijeno.

Svrha Studije je ponuditi relevantne uvide i preporuke drvnom sektoru u BiH u pogledu mogućnosti za ulazak na nova tržišta i/ili povećanje prodora na postojeća tržišta, a dugoročno osigurati održivosti industrije.

DRVNA INDUSTRIJA U BOSNI I HERCEGOVINI – Studija analize učinka i izvoza izrađena je u okviru projekta EU4Business, čiji je osnovni cilj povećanje konkurentnosti i inovativnosti privrede u Bosni i Hercegovini (BiH). Projekat finansiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 milion eura), a realizuju ga GIZ, UNDP i ILO, u saradnji s domaćim institucijama.

Možda će vam se također svidjeti…