O nama

Potreba za novim cirkularnim načinima poslovanja i zelenim proizvodnim procesima je sve češće prisutna u praksi BH kompanija. Takva se potreba nametnula kao posljedica globalnih trendova koji se sa razvijenih tržišta prelijevaju na manje ekonomije, pa se one posljedično prilagođavaju novim tokovima želeći ostati „u igri“.

Svjesni činjenice da će Bosna i Hercegovina svoje ekonomske interese moći braniti samo ako postupi po istim principima, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine se još od potpisivanja Sofijske deklaracije u novembru 2020, aktivno uključila u ove procese tranzicije BH privrede prepoznajući potencijal zelenih lanaca vrijednosti u smislu stvaranja novih kompetencija, jačanja konkurentnosti izvoznog potencijala, maksimalnog korištenja unutarnjih resursa, redukcije otpada, očuvanja životne sredine i naravno kreiranja novih radnih mjesta.

Funkcionalan legislativni okvir Bosne i Hercegovine na svim nivoima vlasti je preduslov sprovođenju sistema cirkularne ekonomije što je i prepoznato u zaključcima brojnih sastanaka komorskih asocijacija privrednika, okruglih stolova i konferencija.

Kontinuirana edukacija privrednika u oblasti cirkularne ekonomije je važan preduslov za postizanje ciljeva zbog čega Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine već dugi niz godina predstavlja mjesto susreta takvih događaja.

Podrška kompanijama u procesu „ozelenjavanja“ često podrazumijeva konkretne i specifične zadatke poput uvođenja tehničkih standarda u proizvodnju, pronalaska novih kanala prodaje i nabave, umrežavanje privrednika i sl. a upravo je to svakodnevna djelatnost Vanjskotrgovinske/ Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.

Zajedno sa svojim članicama, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je započela proces tranzicije privrede na nove ekološke, održive načine poslovanja težeći ka izvrsnosti u svim poljima. Drago nam je što ste i vi dio priče!

Ovo se posebno odnosi na integraciju lokalnih kompanija u regionalne lance snabdevanja koji ciljaju na evropsko tržište, što ide ruku pod ruku sa potrebom da se poštuju standardi kvaliteta, životne sredine i socijalnih standarda. Pandemija COVID-19 čak pojačava važnost partnera u transformaciji kao što je BiH, jer kompanije koje posluju na međunarodnom nivou mijenjaju svoje lance snabdijevanja i, u nekim slučajevima, premještaju ih bliže EU kako bi izbjegli uska grla u opskrbi i povećali sigurnost snabdijevanja tokom kriza.

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je partner u projektu komponente „COVID-19 Investment Response“ Green Recovery. Green Recovery komponenta, kao dio tekućeg projekta COVID-19 Investment Response, ima za cilj pružanje finansijske i tehničke podrške za jačanje kapaciteta privatnih i javnih aktera da podrže zeleni oporavak u sektoru prerade drveta i metala.

U tom smislu, podrška koju pruža Green Recovery fokusira se na tri glavna područja intervencije:

  • Podrška u razvoju i upravljanju zelenih poslovnih modela (intervencije na mikro nivou)
  • Podrška institucijama na mezo-nivou da ispune ulogu i mandat u javno-privatnom dijalogu (izražavanje potreba privatnog sektora javnim tijelima)
  • Podrška vladinim institucijama na državnom i entitetskom nivou (intervencija na makro nivou)

Uz finansijsku podršku Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj SR Njemačke (2,25 miliona eura), komponentu implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH od januara 2022. do avgusta 2024. godine.

Podijeli