„Transformacija Zapadnog Balkana kroz nearshoring i dekarbonizaciju” naziv je nove studije koju je, u okviru Projekta komorskog partnerstva, pripremio Komorski investicijski forum Zapadnog Balkana (KIF ZB) zajedno sa šest nacionalnih gospodarskih komora Zapadnog Balkana, a u suradnji s Bečkim institutom za međunarodne ekonomske studije.
Pandemija COVID-19 i nedavne geopolitičke napetosti utjecale su na globalne lance opskrbe. To je dovelo do očekivanja da bi njemačke kompanije mogle preseliti svoje proizvodne pogone bliže matičnom tržištu, što je trend poznat kao nearshoring.
Studija ispituje da li se ovaj trend dogodio na Zapadnom Balkanu (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) od posljednje studije 2021. godine, te kako se može povezati s trenutnim naporima za dekarbonizaciju, tj. smanjenje CO2 emisije.
„Kako se trendovi nearshoringa i napori dekarbonizacije mogu koristiti u sinergiji? Kakav utjecaj nearshoring i dekarbonizacija imaju na lokalne kompanije na Zapadnom Balkanu i kako mogu potaknuti suradnju između lokalnih i stranih kompanija u regiji?”
Rezultati studije temelje se na anketama provedenim sa 65 stranih kompanija na Zapadnom Balkanu, 382 lokalne kompanije te intervjuima s 12 njemačkih investitora na Zapadnom Balkanu, jednim potencijalnim njemačkim investitorom, te jednom lokalnom kompanijom i tri stručnjaka.
Ključne preporuke iz studije
Za investitore
- Surađujte s lokalnim dobavljačima koji unaprjeđuju dekarbonizaciju kako bi ispunili ciljeve održivosti.
- Povećati ulaganja u kompanije za dekarbonizaciju na Zapadnom Balkanu kako bi se optimizirali lanci opskrbe i iskoristila kvalificirana radna snaga.
- Podijelite tehničku stručnost kako biste pomogli lokalnim kompanijama da ispune globalne proizvodne standarde i poboljšaju zajedničke napore u dekarbonizaciji.
Za dobavljače na Zapadnom Balkanu
- Ulažite u zelene tehnologije kako biste smanjili emisije i postali privlačniji stranim ulagačima.
- Dobiti potrebne certifikate za ispunjavanje međunarodnih standarda i integraciju u globalne lance opskrbe.
- Zatražite financijsku i tehničku potporu za dekarbonizaciju i poboljšanje konkurentnosti.
Za donosioce odluka
- Osigurajte financijske poticaje i tehničku podršku kako biste pomogli lokalnim kompanijama u dekarbonizaciji i ispunjavanju međunarodnih standarda.
- Poboljšajte upravljanje, institucije i infrastrukturu kako biste privukli više ulaganja.
- Ulažite u obnovljivu energiju kako biste se uskladili s globalnim trendovima održivosti i privukli strane direktne investicije.
Studiju možete pronaći na linku: Transformacija Zapadnog Balkana kroz nearshoring i dekarbonizaciju