U sklopu Green Recovery komponente projekta COVID-19 Investment Response koju je u ime Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke u BiH implementirao Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), kompanija Vendom d.o.o., specijalizirana za proizvodnju različitih čeličnih konstrukcija, već je započela svoj put ka zelenoj tranziciji.
U preduzeću je prvo obavljena analiza potrošnje električne energije pri čemu su identificirani njeni najveći potrošači. Trenutno su u fazi kupovine senzora za mjerenje emisija cjelokupne proizvodnje, kao i uređaja za mjerenje potrošnje električne energije na svakom elektromotoru. Nakon toga planiraju i uvođenje stalnog monitoringa koji će omogućiti svakodnevno upravljanje emisijama.
„U budućnosti namjeravamo postepeno poduzeti i mnoge druge korake u pravcu zelene tranzicije, jer svaki od njih utiče na jačanje konkurentske pozicije našeg preduzeća na inostranim tržištima, kojima mi i težimo. S obzirom na to da mi izvozimo na zahtjevna evropska i neevropska tržišta, svjesni smo da je zelena tranzicija nešto što moramo slijediti, čemu se moramo prilagoditi. Upravo u tom cilju odlučili smo se i za uvođenje nekoliko standarda koji će nam obezbijediti siguran plasman naših proizvoda na zapadnim tržištima, a to su standardi 50 001, 59 004 i 14 001“, kazala je vlasnica i direktorica kompanije Sandra Đukanović.
Kako više od 99% svoje proizvodnje izvozi na tržište Švicarske i Evropske unije, Vendom intenzivno radi na usklađivanju sa “Mehanizmom za ugljičnu prilagodbu na granicama”, odnosno CBAM-om. Ovaj mehanizam je namijenjen rješavanju pitanja emisija stakleničkih plinova ugrađenih u robu pri njenom uvozu u carinsko područje Unije.
„Da bismo smanjili emisiju CO2 u atmosferu i prilagodili našu proizvodnju CBAM-u, mi smo sve naše aktivnosti usmjerili u saradnju sa konsultantima iz oblasti zelene ekonomije. Pored toga, posjećivali smo redovno i sve radionice, koje u ime njemačke vlade, organizuje GIZ što nam je bilo jako korisno. Također, konsultovali smo različite konsultante iz nevladinog sektora“, dodala je Đukanović.
Uspostavili su i saradnju sa nevladinom organizacijom CENER 21, osnovanom sa ciljem da doprinese održivom razvoju i pomogne bh. kompanijama da iskoriste veliki ekonomski potencijal zelenih poslovnih modela.
„Svjesni smo šta nam donosi cirkularni model ekonomije i da mu se zaista moramo prilagoditi. Niži troškovi, a samim tim i veća konkurentnosti na tržištu su za nas prioritet i toga ćemo se svakako pridržavati“, riječi su Đukanović.
Dok nastavlja svoj put zelene tranzicije, uprava preduzeća Vendom razmatra i mogućnost instalacije vlastite solarne elektrane, čime bi značajno unaprijedili svoju resursnu i energetsku efikasnost, te snažno doprinijeli očuvanju okoliša i životne sredine.
Preduzeće Vendom osnovano je 2008. godine u Laktašima. Na početku je imalo samo dva zaposlenika. Danas, šesnaest uspješnih godina kasnije, Vendom je jedan od najvećih izvoznika u metalnom sektoru u BiH, te zapošljava oko 200 radnika. Saznajte kako Vendom doprinosi održivom razvoju i unapređuje resursnu i energetsku efikasnost.