Zeleni navigator za razvoj privatnog sektora

14.02.2023

Efikasnost resursa i čistija proizvodnja (RECP – Resource Efficient and Cleaner Production)

– Instrumenti i alati:

RECP je kontinuirana primjena integrisane preventivne ekološke strategije na procese, proizvode i usluge u cilju povećanja efikasnosti i smanjenja rizika po ljude i životnu sredinu.

RECP Navigator je razvio GIZ i namijenjen je profesionalcima koji rade na razvoju malih i srednjih preduzeća (MSP).

Ima za cilj:

  • Informisati stručnjake za razvoj o relevantnosti efikasnosti resursa i čistijoj proizvodnji (RECP) i o postojećim instrumentima za podršku;
  • Podrška projektnom osoblju u izboru pravih instrumenata za njihove specifične potrebe i okolnosti
  • Dati važne savjete i preporuke o tome šta je potrebno pri postavljanju i upravljanju programom za podršku RECP u MSP

U prvom dijelu Navigatora saznaćete o RECP koncept, prednosti – ali i izazovi koji se odnose na – RECP za MSP, kao i na razvoj pristupi i instrumenti za podršku RECP u proteklih pedeset godina.

Drugi dio prikazuje šest odabranih RECP instrumenata detaljno, uključujući neke primjere implementacije iz GIZ projekata u Indiji, Jermeniji, Etiopiji i Jordanu. Poglavlje daje preglednu tabelu u početku i sumira rezultate koje trebaju postići RECP instrumenti na kraju poglavlja.

Posljednjih godina postalo je sve jasnije, da je trenutni ekonomski rast ekološki neodrživ. Zeleni rast, što znači promicanje ekonomskog razvoja koji osigurava očuvanje prirodnog kapitala i održavanje usluga ekosistema, stoga se pojavio kao tema sve većeg interesovanja i podrške u programima razvoja privatnog sektora. Mnoštvo inicijativa, mreža i organizacija usvojilo je koncept Zelenog rasta posljednjih godina, posebno nakon Konferencije o održivom razvoju Rio+20 iz 2012 godine. Agencije za implementaciju širom svijeta osmislile su i testirale različite pristupe i alate na terenu. Međutim, velika raznolikost pristupa, djelomično objašnjena raznolikošću ciljeva donatora i intervencija, zahtijeva mapiranje i klasifikaciju, koji olakšavaju razmjenu i upoređivanje naučenih lekcija, odabir odgovarajućih pristupa i alata za programe Zelenog razvoja privatnog sektora i sprječavaju dupliranja napora. Navigator zelenog razvoja privatnog sektora nastoji da popuni ovu trenutnu prazninu u znanju u pogledu postojećih resursa. Zasnovan je na inicijativi Radne grupe za zeleni rast Odjela za društveni i ekonomski razvoj za stvaranje pregleda pristupa i alata zelenog rasta, i nadovezuje se na opsežnu zbirku prethodnih publikacija Odjela za društveni i ekonomski razvoj.

Zeleni navigator za razvoj privatnog sektora je publikacija Radne grupe za zeleni rast Donatorskog odbora za razvoj preduzeća, koju je naručio i finansira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), u ime njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.

Možda će vam se također svidjeti…

Podijeli