U cilju jačanja veza između njemačkih i bosanskohercegovačkih firmi, kao i promocije uspjeha i rada automobilske industrije u regionu Zapadnog Balkana, u Sarajevu je u četvrtak, 18.04.2024. godine, organiziran AHK Automotive Summit. Konferencija koju je organizovalo Predstavništva njemačke privrede u BiH, okupila je lidere i stručnjake iz automobilske industrije iz cijelog regiona sa jedinstvenim ciljem da zajedno oblikuju put ka budućnosti, a bila je prilika ne samo za sticanje znanja već i za izgradnju ključnih poslovnih odnosa. Učesnici su tako imali priliku umrežavati se s liderima industrije, donosiocima odluka i stručnjacima iz oblasti, stvarajući osnovu za buduća strateška partnerstva. Ovaj događaj otvorio je vrata za poslovne mogućnosti koje će oblikovati nove horizonte u automobilskoj industriji.
Samit su otvorili Stefanie Ziska, direktorica Predstavništva njemačke privrede u Bosni i Hercegovini i Dr. Thomas Fitschen, Ambasador SR Njemačke u Bosni i Hercegovini, navodeći kako je automobilska industrija u Bosni i Hercegovini tradicionalno jaka i važna poveznica između privreda BiH i Njemačke.
Daniel Bagwitz, direktor GIZ-a za BiH i Crnu Goru, u svom uvodnom obraćanju je naglasio posvećenost Njemačke vlade i GIZ-a podršci zelenoj traniziciji u BiH, te naglasio kako GIZ intenzivno radi na integraciji principa zelene i cirkularne ekonomije u projekte podrške privatnom sektoru.
- Bagwitz se također osvrnuo na značaj Savezne Republike Njemačke, kao jednog od ključnih trgovinskih partnera za BiH, kao i značaj automobilske industrije, koja u BiH zapošljava blizu 15,000 radnika. Naglašeni su i ključni izazovi i prilike za automobilsku industriju, navodeći da pritisak za dekarbonizacijom i primjena ekološki prihvatljivih metoda nudi potencijal za inovacije i rast, što omogućava regionalnim dobavljačima da ne samo odgovore na zahtjeve kupaca, već i preuzmu vodeću ulogu u globalnoj zelenoj transformaciji.
Ključni govornici samita su ukazali na glavne izazove sa kojima se trenutno susreće automobilska industrija, a kao jedan od glavnih izazova istaknut je pronalazak kvalifikovane radne snage, ali i prilagođavanje regulativnih okvira i politika trenutnim trendovima u industriji.
Kroz panel diskusije, učesnici su razmotrili ključne izazove i budućnost proizvodnje u BiH, mogućnost unapređenja konkurentnosti dobavljača, kako se prilagoditi promjenama u lancima snabdijevanja, kako uspostaviti partnerstva sa globalnim proizvođačima te koje su to najveće prepreke ali i prilike kada je u pitanju automobilska industrija u BiH i regiji.
Adrijana Marić, voditeljica Green Recovery komponente učešćem na panel diskusiji „Inteligentna tehnologija i zelena rješenja koja pokreću automotiv industriju“, predstavila je ključne vidove podrške koje GIZ pruža privatnom sektoru u pogledu zelene tranzicije. Gđa. Marić je istakla važnost sinergijskog djelovanja svih aktera na putu podrške ka zelenoj ekonomiji, potrebu za sveobuhvatnom podrškom privatnom sektoru ka zadovoljenju zahtjeva izvoznih tržišta, kao i rastući pritisak na bh. privrednike da ozelene svoje procese, kako bi održali konkurentsku poziciju.
AHK Automotive Summit je organiziran pod pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Ambasade Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini, i Vlade SR Njemačke u okviru Green Recovery komponente projekta Covid-19 Investment Response, koji provodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).