Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, u suradnji s Privrednom komorom Srbije i uz potporu Europske unije i Vlade SR Njemačke kroz projekt Covid-19 Investment Response/EU4BusinessRecovery, organizirala je dvije edukacije za pripremu kompanija iz Bosne i Hercegovine za primjenu Uredbe o prekograničnom prilagođavanju cijene uglјika i njihovo prvo izvješće koje trebaju podnijeti do 31. siječnja 2024. godine.
„Stajalište VTK BiH, temeljem svih egzaktnih pokazatelja koje su nam pokazale kompanije u BiH, a tiču se njihove spremnosti za ulazak u CBAM sustav, odnosno izvještavanje, je da su one spremne.Kompanije trenutno razmatraju pitanja vezana za računovodstvo, odnosno izvještavanje i deponovanje sredstava po mjerenjima. U narednom periodu, prema zaključcima sastanaka održanog u Evropskoj komisiji, kojem je prisustvovao i šef Delegacije Europske unije Johann Sattler, potrebno je da gospodarska zajednica učini dodatne napore kako bi oni koji odlučuju ubrzali neophodne procedure koje se tiču CBAM-a,“- kazao je predsjednik VTK/STK BiH dr.sc. Vjekoslav Vuković.
Teme edukacija, održanih u Sarajevu, bile su „CBAM za cement – klјučna pitanja, zahtjevi, obaveze“ i „CBAM za aluminij, gvožđe/čelik – Kako se pripremiti i koje su obaveze?“, a predavači su bili Siniša Mitrović, Radman Šelmić i Dušan Stokić iz Privredne komore Srbije te vodeći verifikator za GHG emisije – EU ETS Denis Ivanov i ekspert za životnu sredinu i klimu Aleksandar Simić.
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), kako je istaknuto na edukacijama, je mehanizam koji regulira emisije ugljika u međunarodnoj trgovini. Riječ je o politici koja bi omogućila zemljama da naplaćuju porez ili nadoknadu za uvozne proizvode koji su proizvedeni s visokim emisijama ugljika. Sve zemlje koje nisu članice EU, a koje uvoze robu u EU, bit će obuhvaćene CBAM-om.
CBAM će se inicijalno primjenjivati na uvoz: cementa, željeza, čelika, aluminija, đubriva, vodika i električne energije. S ovim proširenim opsegom, CBAM će na kraju – kada se u potpunosti uvede – obuhvatiti više od 50 % emisija u ETS pokrivenim sektorima.
Kompanije iz Bosne i Hercegovine koje izvoze svoje proizvode na tržište EU imaju obavezu mjerenja, izračunavanja i izvještavanja o ugrađenim emisijama GHG (plinova staklene bašte) u svoje proizvode.
CBAM treba da ohrabri treće zemlje da ojačaju svoje klimatske propise, uvedu strože ciljeve za smanjenje emisija i ulažu u infrastrukturu za energiju iz obnovljivih izvora. Bosna i Hercegovina i cijeli region, kako su kazali predavači, ima ogromni potencijal u obnovljivim izvorima energije. Potrebno je uspostaviti i prilagoditi zakonsku regulativu, a i približiti privredu zakonodavnom okviru.
Prezentacije s edukacija: